Костенківсько-вілендорфська культура

Костенківсько-вілендорфська культура, Костеківсько-вілендорфська общність культур (анг. Kostenki-Willendorf culture) - археологічний комплекс локальних культур пізнього палеоліту центральної Європи і Руської рівнини.

Її узагальнюють зі Східним Граветом. (Див. також Гравет).

Науково датується 30,000(початок в Австрії і Моравії)-20,000 роками до РХ.

Общність культур Моравії , Польщі, долини рік Прип’ять, Дісна, горішнього Дніпра, Дону. Склалася в результаті руху племен з Моравії вздовж долин Вісли, Прип’яті, Дісни до Дона слідом за мігруючими тваринами. Рух тварин був спричинен різким потеплінням.

Характерний вироб мистецтва, що відрізняє культуру від інших - фігури Венер. Найбільш відома - Вілендорфська Венера (датована 30,000-27,000 роками до РХ) з Нижньої Австрії, була виготовлена не з місцевого кременя. Це вказує на міграцію племен культури з іншого краю. Як вважають, була статуєткою богині Землі і застосовувалася вагинально.

На території Росії в Подонні існувала місцева культура, частина К.-в. к-ри - Костенківсько-авдіївська культура.

Територіально і етнічно культура поклала основу для спільності східно- і західнослов’янських територій де згодом сформувалися слов’янські народи. Племена культури можна вважати першими пращурами слов’ян, що осіли на території слов’янської колиски.

Значна пам’ятка: стоянка Вілендорф, Костенки.